Ve dnech 15. 2. 2009 – 19. 2. 2009 organizovala Studentská komora Rady vysokých škol na půdě ČVUT v Praze 17. Evropskou studentskou konvenci. Jde o největší pravidelné setkání zástupců členských organizací Evropské studentské unie, které se koná pod záštitou předsednictví ČR v Radě EU a dalších osobností.
Oficiálním názvem 17. ESC je „Student Empowerment through Participation at National, Continental and Global Level“ nebo-li Posílení studentů skrze participaci na národní, kontinentální a globální úrovni. V panelových diskuzích a na workshopech jednalo více než 100 studentských představitelů z celé Evropy nad tématy jako Boloňský proces a zapojení studentů do veřejného dění, včetně problematiky studentské účasti na řízení a rozvoji vysokého školství. Závěry konvence budou předloženy Radě ministrů EU zodpovědných za vysoké školství, která se jimi bude zabývat při svém rozhodování. Evropská Unie tak umožňuje zasahovat studentům a přímo ovlivnit oblast života, která se jich bezprostředně týká.
Vysoké školy v ČR, stejně jako v dalších evropských zemí mají své akademické senáty, kde se projednávají témata spojená s děním na univerzitě a nedílnou součástí každého akademického senátu je i studentská komora. Studenti mají ale možnost hájit své zájmy nejen na půdě své univerzity či vysoké školy, ale i na národní a evropské úrovni.
Letošními tématy 17 konvence byly např. otázka genderové vyváženosti a nediskriminace, přenos znalostí, tak aby nebyl zcela závislý na jednotlivcích, ale získané poznatky byly náležitě využitelné i pro širokou veřejnost, či účast na tzv. Boloňském procesu a jeho pokračování po roce 2010.
Připomeňme, že Boloňský proces je snaha EU započatá v roce 1999 v Boloni, kde se sešlo na 31 ministrů školství z evropských zemí a podepsali deklaraci o vytvoření Evropského prostoru vysokoškolského vzdělávání do roku 2010. Nejen na českých vysokých školách a univerzitách se tak začaly zavádět společné standardy ohledně výuky, studium se rozdělilo po celé Evropě na tři základní stupně vysokoškolského vzdělání – bakalářský, magisterský a doktorský z nichž každý je ukončen diplomem a titulem. Systém umožnil zjednodušit systém studia na univerzitách u nás i v zahraničí a výměnu studentů i vyučujících. Zároveň nastal ohromný boom celoživotního vzdělávání, v České republice věci prakticky dříve nevídané.
Abychom dokázali co nejlépe pochopit o čem se na podobných setkání jako je 17. Studentská konvence jedná, představme si vysoké školství v roce 1999 a dnes. Rozdílů najdeme tisíce a fakt, že se na zlepšování a propojování evropského školství mohou podílet sami studenti je ohromné pozitivum, neboť kdo jiný než sami studenti a vyučující vědí, kde současný systém skřípe a co by bylo vhodné zlepšit.
Jedním z konkrétních výdobytků, který se podařil např. české Studentské komoře Rady Vysokých škol v minulém roce je i příslib ministra financí podpořit požadavek žákovského jízdného pro studující vysokých škol i během července a srpna, kdy studenti doposavad platili plné ceny i když cestovali kvůli studijním záležitostem. Jako student dojíždějící prakticky přes celou republiku mohu potvrdit, že letos poprvé jsem získal průkaz platný až do 30. září 2009.:)
Autor: Jan Husák