Ministři pro vzdělávání a vedoucí delegací členských a kandidátských států Evropské unie se setkali 22. března 2009 na zahajovací večeři, kterou uspořádalo české předsednictví v Praze. Neformální zasedání Rady pro vzdělávání vede dnes, 23. března 2009, český ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška.
V dopolední části jednání se evropští ministři zabývají tématem finanční a hospodářské krize a způsoby, jakými může oblast vzdělávání a odborné přípravy napomoci k jejímu překonání a obnově. Odpoledne se jejich diskuze zaměří na oblast, kterou považuje české předsednictví za obzvlášť důležitou právě v kontextu současné hospodářské krize. Tímto tématem je partnerství, tedy aktivní spolupráce institucí vzdělávání a zaměstnavatelů.
Zasedání zahájil úvodním projevem předseda Rady a český ministr školství Ondřej Liška. V reakci na aktuální hospodářskou situaci uvedl: „České předsednictví je přesvědčeno, že oblast vzdělávání a odborné přípravy může výrazně napomoci při překonávání prohlubující se ekonomické krize. Společným úsilím se můžeme snažit o posílení role vzdělávání a odborné přípravy v kontextu celkové strategie evropské spolupráce, provázanosti s ostatními politikami a koordinovaného postupu s ostatními opatřeními. Role vzdělávání může být také zvýrazněna v rámci znalostního trojúhelníku, ve kterém se propojuje s oblastí výzkumu, vývoje a inovací jako důležitými aspekty ekonomického růstu.“
Po úvodním projevu vystoupili dva hosté českého předsednictví: Jan Švejnar (profesor ekonomie, managementu a veřejné správy na Michiganské univerzitě v USA) a Petr Fiala (rektor Masarykovy univerzity v Brně).
Po jejich vystoupeních následovala diskuze motivovaná úvodními otázkami:
* Co mohou ministři odpovědní za vzdělávání učinit v současné situaci pro to, aby napomohli řešení aktuální krize a současně směřovali svou politiku tak, aby předcházeli možným budoucím krizovým situacím? Zažila Vaše země již v minulosti podobnou situaci? Jaké konkrétní kroky jste v současné krizi již na národní úrovni realizovali, příp. jaké plánujete nebo považujete za zásadní v této situaci učinit?
* Jak může evropská spolupráce napomoci řešení současné situace? Jakou roli by měl sehrát nový strategický rámec evropské spolupráce ve vzdělávání a odborné přípravě a které konkrétní priority jsou z vašeho hlediska nejdůležitější?
Seznamte se blíže s tématy, která ministři projednávají (v AJ): http://www.msmt.cz/…3_2009_1.pdf
Článek je převzat ze stránek www.msmt.cz.