Při příležitosti Dne mezikulturního dialogu, 26.9.2008, který vyhlásila Evropská federace pro mezikulturní vzdělávání (EFIL), uspořádalo občanské sdružení AFS Mezikulturní programy za finančního přispění České národní agentury programu Mládež v akci a EFIL v konferenčním sále New York University v Praze na Malém náměstí panelovou diskuzi na téma „Jak mohou mladí lidé přispět k mezikulturnímu dialogu?“.
Do problematiky uvedla přítomné bývalá ředitelka EFIL Elisabeth Hardt, po jejím vystoupení následoval příspěvek první náměstkyně Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy paní Eva Bartoňové o tom, jak může ministerstvo pomoci při zavádění mezikulturní výchovy do vzdělávání. Následovalo zhodnocení situace na evropské úrovni v podání Bettiny Schwarzmayr, prezidentky European Youth Forum. O možnostech střední škol na poli mezikulturního vzdělávání pohovořil Josef Filouš, ředitel Gymnázia na Slovanském náměstí v Brně. K poskztnutí zevrubného náhledu na problematiku mezikulturního dialogu v první části diskuze přispěl dále Sri Kumar Vishwanathan, ambasadora Evropského roku mezikulturního dialogu a ředitel o.s. Vzájemné soužití a ředitelka programu Varianty společnosti Člověk v tísni Ilona Labuťová. Druhá část diskuze byla plná praktických zkušeností a postřehů pracovníků organizací, které jsou s tímto tématem spojeny (např. META, AIESEC, Člověk v tísni a INEX-SDA) a účastníků některých programů na podporu mezikulturního dialogu (např. GLEN, EVS, AFS). Po představení organizací následovala inspirativní diskuze.
Jméno: Karolína Puttová
Telefon: 222 317 138
Mail: karolina.puttova@afs.org
AFS je mezinárodní síť samostatných organizací v 55 zemích světa s více než 60 letou tradicí. Spolupráce těchto organizací vytváří podmínky pro naplňování poslání AFS – mezikulturní vzdělávání s cílem pomáhat mladým lidem rozvíjet schopnosti, získávat znalosti a osvojovat si postoje, potřebné pro tvořivý a harmonický život v současném multikulturním světě. V současné době se mezikulturních výměn AFS účastní více než 12 tisíc zejména mladých lidí. AFS byla v ČR registrována jako samostatné občanské sdružení pod názvem AFS Mezikulturní programy, o.s. AFS Mezikulturní programy, o.s. se zaměřuje zejména na hostitelský program pro středoškolské studenty ze zahraničí a program do zahraničí pro české středoškoláky. Podobně jako v celosvětovém měřítku je i v ČR realizace programů založena na aktivitě dobrovolníků.