Delegáti na Valnou hromadu

Jméno Organizace Kategorie otázky
Tomáš Ficenc

Spolek (tělovýchovná jednota) tvoří pět sportovních oddílů. Každý oddíl má jinou členskou základnu. Např. oddíl 1 má 170 členů, oddíl 2 má 110 členů, oddíl 3 má 60 členů, oddíl 4 má 55 členů a oddíl 6 má 50 členů. Předseda jednoty svolává volební valnou hromadu, na kterou každý z těchto 5 oddílů podle 15 let starých stanov vysílá své delegáty. Podle stanov klíč pro výpočet delegátů stanovuje výkonný výbor jednoty. Ve výkonném výboru jsou ve výrazné většině zastoupeny 3 oddíly s nejnižší členskou základnou. Aby tito členové výkonného výboru obhájili své pozice ve výkonném výboru i pro další čtyřleté období stanoví výkonný výbor počet delegátů na VH následovně: oddíl se 170 členy bude na valné hromadě zastoupen 5 delegáty, oddíl se 110 členy 5 delegáty, oddíl s 60 členy 4 delegáty, oddíl s 55 členy 4 delegáty a oddíl s 50 členy 3 delegáty. Chtěl bych se optat jestli toto neproporcionální zastoupení delegátů vzhledem k počtu členů v jednotlivých oddílech je zcela v souladu se zákonem popřípadě jak by měly oddíly s početnou členskou základnou postupovat, aby posílily svůj vliv ve spolku (mely právo vyslat spravedlivý počet delegátů vzhledem k poču členů v jednotlivých oddílech). Předem děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

samozřejmě záleží hodně na tom, co máte ve stanovách. Jak píšete "podle stanov klíč pro výpočet delegátů stanovuje výkonný výbor jednoty". Na snadě je tedy iniciovat změnu stanov, aby bylo přímo ve stanovách zakotveno jaký počet členů oddílu volí delegáta na valnou hromadu.

Než se Vám podaří prosadit změnu stanov, můžete postupovat tak, že napadnete rozhodnutí o (vý)počtu delegátů, a to pro rozpor se zákonem. Nebo můžete napadnout volbu výboru pro rozpor se zákonem.

V obou případech by šlo o rozpor s ustanovením § 256 odst. 2) NOZ, kde je stanoveno, že každý delegát musí být volen stejným počtem hlasů a není-li to dobře možné, mohou stanovy určit pro volbu delegátů rozumnou odchylku. Jestliže Vaše stanovy nestanoví odchylku, pak musí být delegáti voleni stejným počtem hlasů (tj. stejným počtem členů spolku). Stav, kdy v jednom oddíle zastupuje delegát - 34 členů (oddíl 1) a v jiném zastupuje 16 členů (oddíl 5) tedy odporuje zákonu (a i v případě, že by stanovy takovou odchylku upravovali, nemyslím, že by bylo možné označit ji za rozumnou...).

Ještě obecné doporučení - nejprve zkuste výbor vyzvat, aby stanovil počet delegátů v závislosti na počtu členů oddílu, a teprve pokud tak neučiní, podnikejte další kroky.

Mgr. Alena Hájková

Nejnovější komentáře

Dobrý den,v usnesení máte Eva

Dobrý den,

v usnesení máte přesně napsané, co po Vás požadují. Nejedná se o formuláře, ale...

Odpoved soudu na navrh zapisu ustavu Helena Prentice

Dobry den,

posilam okopirovane usneseni soudu v Plzni, ohledne meho navrhu zalozeni...

Prvozápis - formulář David Tomeš

Dobrý den, pokud jej máte ustanovené a v zakládající listině uvedené, je potřeba jej do...

Dobry den,k návrhu stačí Eva

Dobry den,

k návrhu stačí přiložit jedno vyhotovení zakládací listiny ústavu. Upozorňuji,...

Dobry den,povinnou Eva

Dobry den,

povinnou náležitostí zápisu ústavu v rejstříku je zápis zakladatele, ředitele,...