Aktuality

Kampaň Evropa mladýma očima je ukončena

středa, 12. srpna 2009

Pro uplynulé půlroční předsednictví v Radě EU byla v roce 2008 vyhlášena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) kampaň Evropa mladýma očima. Část praktické realizace Kampaně, spojená především s její propagací navenek, byla k realizaci svěřena České radě dětí a mládeže (ČRDM). Celý článek »

HELLO BRNO, HELLO EUROPE

sobota, 30. května 2009

Půldenní festivalová přehlídka projektů mladých lidí je vyvrcholením půlroční spolupráce s aktivními mladými neformálními týmy a středoškolskými studenty. V rámci projektu sdružení Dynama zajistilo koučing v oblasti evropských programů pro mládež a prezentačních dovedností, dále zpracování animací k jednotlivým projektům a základní networking důležitý pro další mezinárodní rozvoj. Celý článek »

Vlak pro Evropu se rozjel

pondělí, 27. dubna 2009
Vlak pro Evropu se rozjel

V pondělí 27. dubna 2009 se na půdě Evropského parlamentu poprvé rozjel Vlak pro Evropu. Lokomotiva a vagóny reprezentující jednotlivé evropské státy jsou výsledkem největšího evropského studentského projektu v rámci programu Comenius – partnerství škol. Celý článek »

Komise hodlá dostat mladé lidi k eurovolbám, využije MTV

středa, 15. dubna 2009
Komise hodlá dostat mladé lidi k eurovolbám, využije MTV

Evropská komise chce bojovat proti nezájmu nejmladších voličů o volby do Evropského parlamentu, a proto spustila za pomoci hudební stanice MTV rozsáhlou kampaň s podtitulem „Slyšíš mě, Evropo?“. Volební účast ve věkové skupině od 18 až 24 let, která je v tomto směru tradičně aktivní, poklesla v roce 2004 na pouhých 40%. Celý článek »

Rozhovor s Filipem z Evropského parlamentu Mládeže

středa, 8. dubna 2009
Rozhovor s Filipem z Evropského parlamentu Mládeže

Projekt Evropského parlamentu Mládeže v ČR prožívá letos úspěšný rok. Před několika dny mu byla udělena v českém kole evropská cena Karla velikého. Nyní proběhla v Českých Budějovicích Národní výběrová konference (NVK) a zanedlouho se v Jablonci nad Nisou uskuteční první regionální fórum v ČR. Celý článek »

V Praze byla zahájena neformální Rada ministrů pro vzdělávání

pondělí, 23. března 2009
V Praze byla zahájena neformální Rada ministrů pro vzdělávání

Ministři pro vzdělávání a vedoucí delegací členských a kandidátských států Evropské unie se setkali 22. března 2009 na zahajovací večeři, kterou uspořádalo české předsednictví v Praze. Neformální zasedání Rady pro vzdělávání vede dnes, 23. března 2009, český ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška. Celý článek »

Evropské Fórum mládeže představilo svá očekávání od nové politiky mládeže na evropské úrovni

pondělí, 23. března 2009
Evropské Fórum mládeže představilo svá očekávání od nové politiky mládeže na evropské úrovni

V pátek 20. března v podvečer uspořádalo Evropské fórum mládeže v Bruselu zahajovací událost k nové evropské mládežnické agendě, kterou očekává, že nově zvolený parlament a Komise společně se členskými státy prosadí v praxi. Co si tedy přejí „mladí z Evropy“? Celý článek »

Evropská konference o mládeži v Praze

úterý, 17. března 2009
Evropská konference o mládeži v Praze

Od 12. do 13. března 2009 proběhla v Praze evropská předsednická konference o mládeži. Hlavním tématem byla mobilita mladých dobrovolníků v Evropě. Česká republika byla nejvíce zastoupenou zemí a to všemi důležitými aktéry mládežnické politiky. Jaké byly cíle a co konference přinesla? Celý článek »

Rozhovor s Vítem Dostálem – koordinátorem modelu Rady EU

pátek, 6. března 2009
Rozhovor s Vítem Dostálem – koordinátorem modelu Rady EU

Ve dnech 6. – 9. března proběhne závěrečné zasedání Pražského studentského summitu o co se jedná a jaké možnosti nabízí mladým lidem tato událost jsme se zeptali Víta Dostála, koordinátora modelu zasedání Rady EU. Celý článek »

Rozhovor s Vítem Nejedlem – styčným koordinátorem českého předsednictví

pondělí, 2. března 2009
Rozhovor s Vítem Nejedlem – styčným koordinátorem českého předsednictví

…aneb mladí pomáhají s českým předsednictvím na nejvyšší úrovni. Co to obnáší a jaké to je? Celý článek »

Rozhovor s Pedro Piresem z Portugalska

středa, 25. února 2009
Rozhovor s Pedro Piresem z Portugalska

Rozhovor s Pedro Piresem, dobrovolníkem z Portugalska, který přijel do ČR v rámci evropské dobrovolné služby, účastnil se projektu Doduhy a nyní je koordinátorem workkempů v Duze. Projekt kterého se účastnil byl za ČR nominován jako nejlepší za rok 2007 sponzorovaný evropským programem Mládež v akci. Celý článek »

Ondřej Liška online

úterý, 24. února 2009
Ondřej Liška online

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška odpovídal minulý týden na dotazy v rámci online evropského chatu. Celý článek »

Největší pravidelné setkání evropských studentů zamířilo do Prahy

pondělí, 23. února 2009
Největší pravidelné setkání evropských studentů zamířilo do Prahy

Ve dnech 15. 2. 2009 – 19. 2. 2009 organizovala Studentská komora Rady vysokých škol na půdě ČVUT v Praze 17. Evropskou studentskou konvenci. Jde o největší pravidelné setkání zástupců členských organizací Evropské studentské unie, které se koná pod záštitou předsednictví ČR v Radě EU a dalších osobností. Celý článek »

Mladí lidé mohou pomoci řešení ekonomické krize

pondělí, 16. února 2009
Mladí lidé mohou pomoci řešení ekonomické krize

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška řídí dnes, 16. února, v Bruselu jednání ministrů odpovědných za vzdělávání. Agenda dopoledního zasedání se soustředí na oblast mládeže. Celý článek »

Společenská role předsednictví a postoj k Evropské unii

pondělí, 9. února 2009
Společenská role předsednictví a postoj k Evropské unii

Jaká zajímavá setkání se mohou odehrát na výstavě a k jakým úvahám mohou vést píše Jan Husák. Celý článek »

Výstava o J.A. Komenském jako doprovodná akce českého předsednictví

středa, 4. února 2009

Pedagogické muzeum otevře 12. února 2009 novou stálou expozici Celý článek »

Zapojte se a sdílejte svou vizi o budoucnosti EU!

úterý, 3. února 2009

V období od prosince 2008 do května 2009 bude probíhat celoevropské diskuze na téma: „Jak může EU ovlivnit naši ekonomickou a sociální budoucnost v globalizovaném světě?“ Zapojit se do ní můžete i vy! Celý článek »

Už měsíc předsedáme!

pondělí, 2. února 2009
Už měsíc předsedáme!

Již uběhl celý měsíc, co Česká republika převzala štafetu předsednictví v Radě EU od Francie. Začátek předsednictví byl velmi rušný, protože ČR musela řešit hned dvě vážné krize – Izraelskou ofenzivu v pásmu Gazy a spor o zemní plyn mezi Ruskem a Ukrajinou. Celý článek »

Ostře sledovaná energetická bezpečnost

pátek, 30. ledna 2009
Ostře sledovaná energetická bezpečnost

V pátek 30. ledna proběhne v Ostravě předsednická Konference o zajištění energetické bezpečnosti členských států EU. Proč je v posledních letech toto téma tolik zdůrazňované a stalo se i jednou z priorit českého předsednictví všem evropanům dosvědčila např. i lednová krize dodávek plynu do Evropy. Zejména na Slovensko a balkánské státy dopadl spor Ukrajiny a Ruska o plyn s největší vážností. Celý článek »

5 Otázek pro Cyrila Svobodu

úterý, 27. ledna 2009
5 Otázek pro Cyrila Svobodu

Nový ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda poskytl Evropě mladýma očima krátký rozhovor. Jeho odpovědi si můžete přečíst v tomto článku. Celý článek »

Nová strana Svobodných aneb evropská otázka čeří hladinu české politické scény

pondělí, 19. ledna 2009
Nová strana Svobodných  aneb evropská otázka čeří hladinu české politické scény

S českým předsednictvím EU a blížícími se volbami do evropského parlamentu se dostává evropská problematika více do českého politického dění než dříve. A to i navzdory značnému nezájmu široké veřejnosti. Jeden z hlavních důvodů, který nenechá řadu lidí spát je zejména osud tzv. Lisabonské smlouvy. Celý článek »

České předsednictví představilo provokativní umělecký projekt Entropa

středa, 14. ledna 2009
České předsednictví představilo provokativní umělecký projekt Entropa

Bezprostředně poté, co se kamerám a fotoaparátům ukázal výtvarný projekt Entropa, se zjistilo, že ze slíbených 27 umělců z 27 členských zemí EU se na něm podílel jen jeden a to z České republiky – David Černý, pověřený vedením celého projektu. Dílo se tak stalo ještě provokativnějším, než bylo původně předpokládáno. Celý článek »

Jak pochopit evropský rok Tvořivosti a inovací?

pondělí, 12. ledna 2009

Ve středu 7. ledna se v odpoledních hodinách konala v Senátu ČR zahajovací konference k Evropskému roku tvořivosti a inovací. Navštívili jsme ji za Vás a přinášíme několik postřehů, které mohou pomoci přenést poselství Tvořivosti a inovací do oblasti mladých. Celý článek »

V rámci českého předsednictví se budou konat kulturní akce doma i v zahraničí

úterý, 6. ledna 2009
V rámci českého předsednictví  se budou konat kulturní akce doma i v zahraničí

Více než 600 kulturních akcí v České republice a v dalších 90 zemích, kde má Česko své zastoupení, bude součástí českého předsednictví Evropské unie. Celý článek »

České předsednictví začalo v ostrém tempu

neděle, 4. ledna 2009
České předsednictví začalo v ostrém tempu

Česká republika se stala 1. ledna 2009 na šest měsíců tváří Evropské unie. ČR převzala předsednickou štafetu od Francie a již od prvních hodin nového roku je jasné, že Česko bude muset řešit a monitorovat hned dvě krizové situace: situaci v pásmu Gazy a spor Ukrajiny a Ruska o dodávky plynu. Celý článek »

Evropský rok tvořivosti a inovace (2009) byl zahájen

pátek, 12. prosince 2008
Evropský rok tvořivosti a inovace (2009) byl zahájen

Evropská komise zahájila kampaň k nadcházejícímu Evropskému roku tvořivosti a inovace se sloganem „Představuj si. Tvoř. Inovuj“. Cílem tohoto roku je podpořit v různých odvětvích lidské činnosti kreativní a inovativní přístupy a pomoci Evropské unii lépe se připravit na výzvy, které ji v globalizovaném světě čekají. Celý článek »

ČR zahájí předsednictví bez ratifikace Lisabonské smlouvy

středa, 10. prosince 2008
ČR zahájí předsednictví bez ratifikace Lisabonské smlouvy

Poslanecká sněmovna dnes přerušila jednání o Lisabonské smlouvě s tím, že se k nové smlouvě EU vrátí na své řádné schůzi začátkem února příštího roku. To znamená, že ČR zahájí předsednictví EU aniž by měla dokončený ratifikační proces Lisabonské smlouvy. Celý článek »

Spuštění české internetové stránky “Rozhovory s občany Evropy 2009”

pondělí, 8. prosince 2008
Spuštění české internetové stránky “Rozhovory s občany Evropy 2009”

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu v roce 2009 umožní Rozhovory s občany Evropy 2009 (ECC 2009) občanům, aby se zúčastnili celoevropské diskuse o budoucnosti Evropy na téma “Jak reagovat na současnou ekonomickou a finanční krizi”. Celý článek »

Webová stránka českého předsednictví EU spuštěna

úterý, 2. prosince 2008
Webová stránka českého předsednictví EU spuštěna

Měsíc před začátkem českého předsednictví zahájil činnost oficiální internetový portál http://www.eu2009.cz/. Web zatím funguje v obsahově a funkčně omezené verzi. Nabízí základní informace o předsednictví v češtině, angličtině a francouzštině a možnost registrace na akce pro novináře. Celý článek »

Lisabonská smlouva je v souladu s Ústavou

čtvrtek, 27. listopadu 2008
Lisabonská smlouva je v souladu s Ústavou

Ústavní soud rozhodl 26. listopadu, že Lisabonská smlouva je v souladu s ústavním pořádkem ČR. Soud však neposuzoval dokument jako celek, ale pouze části, proti nimž byla vznesena námitka Senátem ČR. Existuje tak možnost, že se Lisabonská smlouva k Ústavnímu soudu vrátí. Celý článek »

Česká republika odhalila logo pro předsednictví

čtvrtek, 13. listopadu 2008
Česká republika odhalila logo pro předsednictví

Premiér Mirek Topolánek a vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra představili ve středu v Praze logo a kompletní vizuální styl, který bude provázet české předsednictví Radě Evropské unie. Textové logo je nápis EU2009.CZ vyvedený v pestrých barvách. Celý článek »

Přípravy setkání mládeže z celé Evropské unie

pátek, 31. října 2008
Přípravy setkání mládeže z celé Evropské unie

Na jaře příštího roku se v České republice uskuteční setkání zástupců mládeže ze všech 27 členských zemí Evropské unie. A to je třeba dobře připravit. Celý článek »

Z rozpočtu půjde na předsednictví 1,7 miliard korun

pondělí, 20. října 2008

Z návrhu státního rozpočtu na příští rok vyplývá, že na české předsednictví v Radě EU v první polovině roku 2009 je připraveno 1,7 miliard Kč. Celkové náklady tak dosáhnou předpokládaných 3,3 miliardy korun. Celý článek »

Kampaň českého předsednictví

středa, 1. října 2008

Ve čtvrtek 4. září oficiálně odstartovala první část komunikační kampaně k českému předsednictví EU, která potrvá do zveřejnění loga v listopadu 2008. Kampaň představil na společné tiskové konferenci premiér M. Topolánek a vicepremiér pro evropské záležitosti A.Vondra, zodpovědný za koordinaci příprav předsednictví. Celý článek »